Na naszej stronie startowej, pod głównym bannerem, znajduje się bardzo przydatne narzędzie, umożliwiające wstępny wybór modelu ekranu projekcyjnego.
W jaki sposób z niego korzystać? Na te pytanie będziemy starali się odpowiedzieć w naszym artykule.
Zaczynamy od określenia szerokości naszego ekranu. Szerokość możemy ustawić suwakiem znajdującym się pod ikoną z ekranem, lub wpisać ją w okienko po lewej stronie suwaka.
No tak, ale jak ustalić jaką szerokość ma mieć nasz ekran projekcyjny? Odsyłam do wpisu na naszym blogu: Rozmiar ekranu. Najważniejsze jednak, żebyśmy mieli świadomość, że nie każdy projektor wyświetli nam obraz dowolnej wielkości z dowolnej odległości. Popularne projektory do kina domowego mają niezbyt duże możliwości regulacyjne, ich zmiana ogniskowej (zoom) często wynosi 5 – 10%. Może się okazać, że po montażu ekranu, projektor musimy zamontować dokładnie w miejscu, gdzie planowaliśmy umiejscowić naszą super dizajnerską lampę. Czuli planując rozmiar ekranu, dobrze jest mieć projektor, lub chociaż wiedzieć jaki projektor mamy zamiar kupić.
Czy rozmiar robi różnicę? W przypadku ekranu projekcyjnego, naszym zdaniem tak. Więc jeśli decydujemy się na inwestycję, jaką jest instalacja projektorowa, starajmy się maksymalnie wykorzystać przestrzeń jaką przeznaczyliśmy na ekran projekcyjny. Każdy ekran projekcyjny w porównaniu z telewizorem, pierwszej chwili wyda nam się ogromny, ale za jakiś czas możemy stwierdzić, że nie przeszkadzało by nam gdyby był jeszcze większy. Zwłaszcza, że jeśli wybierzemy ekran w formacie 16:9, przy projekcji filmów, które są najczęściej w formacie kinowym (21:9), część powierzchni projekcyjnej pozostaje niewykorzystana.
Nie powinniśmy jednak przesadzić w drugą stronę. Wybierając szerokość ekranu w naszym konfiguratorze, określamy szerokość samej powierzchni projekcyjnej. Kaseta (obudowa) ekranu zwijanego ręcznie czy elektrycznie jest zawsze od niej szersza, często do samej instalacji ekranu konieczne jest trochę wolnej przestrzeni. Podobnie w przypadku ekranów ramowych należy uwzględnić szerokość samej ramy i ewentualne warunki montażowe.
Po określeniu szerokości ekranu, w drugim kroku określamy jego format.
Z menu rozwijanego wybieramy interesujący format. Czym się kierujemy? Tu znów odsyłam do wcześniejszego wpisu Format ekranu. Najczęściej w kinie domowym wybieramy format 16:9. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, miejscem i projektorem z elektrycznym sterowaniem zoomem ( i najlepiej z pamięcią ustawień obiektywu), możemy się pokusić o ekran projekcyjny w formacie 21:9. Wtedy niezależnie od formatu, tak jak w kinie, obraz będzie miał zawsze tę samą wysokość.
Pozostaje nam określenie rodzaju ekranu.
Z menu rozwijanego wybieramy interesującą nas kategorię. Jako wynik wyszukiwania otrzymujemy listę ekranów o szerokości zbliżonej do wyszukiwanej z dokładnością do 10 cm.
Ważna uwaga. Większość ekranów w naszej ofercie jest produkowanych na zamówienie. Producenci z którymi współpracujemy, mogą wykonać ekran o szerokości dopasowanej do wymagań klienta. Na ogół cena takiego ekranu jest taka, jak ekranu o najbliższej, większej szerokości. Ponieważ u różnych producentów mamy różne wartości standardowej szerokości, dlatego warto wpisać do wyszukiwarki większą szerokość, niż ta której potrzebujemy.
Po przejściu do wybranego modelu pozostaje nam wybór powierzchni projekcyjnej i ew. wyposażenia dodatkowego (obramowanie, top, rodzaj sterowania).