Ramowe ekrany projekcyjne
Projekcyjny ekran ramowy – najlepsze rozwiązanie do kina domowego.
Czasem najlepszym rozwiązaniem jest to… najprostsze. Oczywiście na ogół wymaga to spełnienia jakiegoś co najmniej jednego warunku koniecznego. Jeśli zatem zastanawiamy się w jaki typ ekranu wyposażyć nasze pomieszczenie, w którym będą się odbywały projekcje, zobaczmy czy jest w nim wolna ściana. Skoro tak, to najlepszym wyborem będzie ekran ramowy. Po prostu dlatego, że uzyskamy na nim całkowicie zadowalające parametry obrazu za kilkakrotnie mniejsze pieniądze niż np. instalując ekran rozwijany elektrycznie, do którego w dodatku niezbędne byłyby napinacze. Nie mówiąc już o konieczności doprowadzenia zasilania…
Ekran ramowy to najczęściej sztywna konstrukcja z aluminiowego profilu, na której jest bardzo płasko napięta tkanina projekcyjna. Jego powierzchnia może być nawet całkowicie sztywna, ale wówczas ekran będzie miał – ze względu na możliwości transportu – ograniczone wymiary.
Nie ma lepszych niż ramowe ekranów do projektorów krótko- i ultra-krótkoogniskowych
Jak w przypadku wielu wysoko zaawansowanych technicznie rozwiązań, także i wybierając ekran ramowy da się niemal dowolnie „grymasić” przy specyfikacji jego parametrów. Możemy zamówić optymalne dla nas wymiary ekranu i rodzaj tkaniny projekcyjnej, a nawet np. pokrycie ramy aksamitem. Ten super-pochłaniający nadmiar promieni padających na ekran materiał oczywiście dodatkowo poprawi warunki projekcji.
Warto też pamiętać, że najnowszy trend w wyposażeniu kina domowego to zastosowanie projektorów krótko- i ultra-krótkoogniskowych. I właśnie najlepiej sprawdzą się z nimi mające niemal idealnie płaską powierzchnię ekrany ramowe.
Są już ekrany ramowe, na których obraz nie traci istotnych parametrów nawet w mocno oświetlonym pomieszczeniu!
Odporną na nawet jaskrawe światło otoczenia odmianą ekranów ramowych są coraz popularniejsze ekrany ALR (z ang. Ambient Light Rejection). Wyświetlany na nich obraz nic nie traci jeśli chodzi o kontrast i nasycenie barwami.