Ekrany do zabudowy sufitowej
Ekran zabudowany w suficie – dyskretne rozwiązanie do kina domowego w stylowym salonie i biznesowych prezentacji w eleganckim biurze.
Wiele ekranów projekcyjnych swym efektownym disignem wręcz wzbogaca estetykę czy podwyższa wrażenie nowoczesności miejsca, w których są instalowane. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy stylowy charakter wnętrza lub po prostu gust użytkownika kłócą się z charakterystyczną, na ogół „zimną” i industrialną formą zewnętrzną naszej instalacji projekcyjnej? Idealnym rozwiązanie będzie wtedy ekran zabudowany w suficie. Co więcej, możemy w nim „ukryć” także projektor! Ten przecież da się umieścić w windzie, która w górnym położeniu również schowa się między sufitem a stropem …
Ekran i projektor, których praktycznie nie widać, gdy nie są używane!
Takie ekrany mają specjalnie zaprojektowaną kasetę, aby można było ją zainstalować po prostu w przestrzeni nad sufitem. Powoduje to, że gdy nie używamy ekranu, to jest praktycznie niewidoczny. Domniemywać o jego istnieniu można tylko gdy dostrzeże się dyskretną, płaską powierzchnię na suficie, maskującą otwór, przez który wysuwa się ekran. Po jego zwinięciu szczelina zamyka się bowiem albo dolną listwą obciążającą tkaninę projekcyjną albo specjalną klapką (samoczynnie). To drugie rozwiązanie dodatkowo chroni mechanizm i tkaninę projekcyjną przed kurzem i wszelkimi innymi niepożądanymi zanieczyszczeniami.
Jedynym ograniczeniem technicznym przy instalowaniu kompaktowej konstrukcji takiego ekranu jest minimalna przestrzeń między sufitem a stropem (13–15 cm), w której po prostu trzeba zmieścić jego kasetę.
Większy i lepiej widoczny z każdego miejsca w sali obraz!
Ekrany do zabudowy w suficie są wyposażone standardowo w elektryczny napęd i naścienny przełącznik do ich roz- i zwijania. Mają też całą gamę dodatkowego osprzętu i są produkowane z różnych rodzaju tkaniny projekcyjnej, co pozwala na daleko idące spersonalizowanie urządzenia do specyficznych potrzeb użytkownika. Jeśli na przykład taki ekran będzie miał czarny top i obramowanie, to doskonale sprawdzi się w kinie domowym. Ale oczywiście ekrany zabudowane w suficie można instalować nie tylko na potrzeby prywatnych projekcji w stylowym salonie, ale i do służbowych prezentacji w biurze, w którym (z dowolnych względów) zależy nam na „schowaniu” wszelkich technicznych udogodnień.
Warto też podkreślić, że w tego rodzaju ekranach górna granica wyświetlanego obrazu znajduje się maksymalnie wysoko (w praktyce – najwyżej jak się w danym pomieszczeniu da!), bo tuż pod sufitem. Dzięki temu obraz jest większy i lepiej widoczny z każdego miejsca.