Ekrany do kina domowego
Ekran do kina domowego – jakość obrazu na pierwszym planie
Ekrany przeznaczone do kina domowego mają podobną budowę do tych stosowanych w biznesie czy edukacji, jednak muszą spełniać zdecydowanie wyższe wymagania. O ile w instalacjach w salach konferencyjnych lub szkoleniowych ważna jest czytelność przekazu i widoczność z każdego miejsca, to ekran do kina domowego powinien zapewniać wierne odwzorowanie kolorów i kontrastu prezentowanych obrazów.
Jeżeli w pomieszczeniu dysponujemy ścianą, którą możemy przeznaczyć wyłącznie na cele projekcji filmowych, najlepszym rozwiązaniem będzie ekran ramowy. Przy relatywnie niższej cenie, ekran taki zapewnia idealnie płaską powierzchnię projekcyjną. Nie musimy się też martwić o doprowadzenie zasilania do miejsca jego instalacji, jak w przypadku ekranów elektrycznych. Rama takiego ekranu może być pokryta czarnym aksamitem, co zapewnia optyczną poprawę kontrastu, a jednocześnie pochłania niepożądane odbicia światła od powierzchni projekcyjnej.
Natomiast jeżeli chcemy mieć ekran kinowy zwijany elektrycznie, a idealnie płaska powierzchnia projekcyjna jest dla nas priorytetem, musimy się zdecydować na ekran z napinaczami. Są to dwie, najczęściej elastyczne linki, zwijające się na wale nawojowym, pomiędzy którymi rozpięta jest tkanina projekcyjna.
Standardem w rozwijanych elektrycznie ekranach do kina domowego jest czarne obramowanie i czarny top, który pozwala na umieszczenie oglądanego obrazu na optymalnej wysokości od podłogi.
Decydując się na ekran elektryczny należy wziąć pod uwagę możliwości sterowania nim. Najprostsze rozwiązanie, które każdy producent oferuje w standardzie, to przełącznik naścienny. Jednak opcjonalnie powinno być dostępne sterowanie pilotem lub połączenie z centralnym systemem sterowania (np. z poziomu aplikacji w tablecie lub smartfonie).