Nasze realizacje

Wiszące kino domowe

Elektryczny ekran projekcyjny z napinaczami ADEO Rugby Plus

Miejsce instalacji

Miejsce instalacji kina domowego - duży, przeszklony salon.

Nasi klienci, po zakupie i remoncie dużego domu pod Warszawą, zapragnęli stworzyć w nim komfortowe miejsce do oglądania filmów i transmisji sportowych. Salon w którym miałoby się znaleźć te miejsce, posiadał duże przeszklenia na niemal wszystkich ścianach, co mocno ograniczyło możliwość projekcji w słoneczne dni. Inwestor na razie nie przewidywał instalacji rolet, które pozwalały by na całkowite zaciemnienie salonu.

Naturalnym wyborem, może być w takim przypadku instalacja typu laser tv, czyli laserowy projektor ultra-krótkoogniskowy i specjalny, ramowy ekran. Tego typu zestaw daje największą separację od światła otoczenia i wyświetla obraz wysokiej jakości w prawie każdych warunkach. Tutaj jednak taki wariant był nie do przyjęcia. Jedyne miejsce dla ekranu znajdowało się naprzeciwko sofy, na ścianie z rozsuwanymi drzwiami tarasowymi, przez które można wychodzić na patio i do ogrodu. Ekran musiał się zwijać, a ustawienie pod nim projektora ust, czy jakichkolwiek elementów nagłośnienia było wykluczone.

Całą sprawę utrudniał także potężny żyrandol, który znajdował się na suficie, dokładnie w osi całego układu, pomiędzy sofą, a ścianą na której miał znajdować się ekran.

Poddasze nad salonem w którym będzie wykonana instalacja kina domowego

Nad salonem zastosowano sufit z płyty gipsowo-kartonowej podwieszony na stalowych profilach do drewnianej konstrukcji dachu. Sufit został ocieplony prawie 70-cio centymetrową warstwą wełny mineralnej.

Układ profili uniemożliwił zastosowanie ekranu zabudowanego w suficie. Nie pozwolił także na zastosowanie windy do projektora.

Ekran: Adeo Rugby Plus Tensio – elektryczny ekran projekcyjny z napinaczami

Ze względu na warunki w salonie, uznaliśmy, że najkorzystniej będzie zastosować materiał projekcyjny typu ALR (Ambient Light Rejection), czyli taki który najbardziej chroni obraz przed światłem otoczenia. Materiały tego typu charakteryzują się dużą kierunkowością działania, dlatego też do ich prawidłowej pracy konieczna jest idealna płaskość powierzchni. Niezbędne więc było zastosowanie ekranu z napinaczami. Użyliśmy ekrany ADEO Rugby Plus Tensio o przekątnej ponad 140 cali.

wzmocnienie konieczne do montażu ekranu projekcyjnego Adeo Rugby Plus Tensio

Aby zapewnić odpowiednią nośność mocowania, ekran został, za pośrednictwem odpowiednich elementów zamontowany do konstrukcji dachu.

Mimo dużego rozmiaru (jak na warunki domowe), montaż ekranu przebiegł bez problemów. Dzięki naszej autorskiej metodzie instalacja wymaga udziału tylko jednej osoby.

Instalacja ekranu projekcyjnego z napinaczami Adeo Rugby Plus Tensio
Elektryczny ekran projekcyjny z napinaczami Adeo Rugby Plus Tensio zamontowany na suficie

Pierwsze uruchomienie ekranu przebiegło bez problemów. Powierzchnia idealnie plaska, żadnych fałd i zagnieceń.

Zamontowany elektryczny ekran do kina domowego z napinaczami Adeo Rugby Plus Tensio

Wyświetlacz: Projektor kina domowego Epson TW 9400 – obraz 4K, wysoka jasność, duża elastyczność instalacji

Projektor kina domowego Epson TW-9400 zamontowany na suficie
Nowoczesny projektor kina domowego Epson TW-9400

Do wyświetlania obrazu wybraliśmy z klientem projektor Epson TW9400 – najwyższy model tej firmy z tradycyjną lampą. Projektor daje jasny obraz w jakości UHD. Dzięki szerokiemu zakresowi przesunięcia obiektywu (lenshift) było możliwe takie umiejscowienie urządzenia względem ekranu i żyrandola, aby nie trzeba było korzystać z cyfrowej korekcji obrazu, która ma wpływ na obniżenie jakości wyświetlanego obrazu.

Symulacja układu żyrandol, ekran projekcyjny, projektor

Aby prawidłowo wyznaczyć miejsce projektora, w naszej siedzibie przeprowadziliśmy symulację jego położenia względem żyrandola, a właściwie względem przewodu na którym wisiał. Chodziło o to żeby projektor był możliwie blisko osi całego układu, a jednocześnie, żeby przewód nie rzucał cienia na aktywne pole ekranu.

Nagłośnienie: System kina domowego 7.1 na bazie amplitunera Denon AVR-X1800H

Wiszące głośniki kina domowego Elipson Planet L

Frontowe kanały audio (lewy, prawy i centralny) zrealizowaliśmy z zastosowaniem kulistych, dwudrożnych głośników Planet L francuskiej firmy Elipson. Głośniki poza ciekawą formą i wyśmienitym brzmieniem, mają jeszcze tę zaletę, że można je zamocować praktycznie w dowolnej odległości od sufitu, czyli możliwie najbliżej górnej krawędzi aktywnego pola ekranu. Dzięki temu dźwięk jest  spójny z obrazem, mimo takiego rozmieszczenia głośników.

Głośniki Dali Phantom E-80 w instalacji kina domowego

Do odtwarzania dźwięku w kanałach efektowych (tylnych i bocznych), użyliśmy umieszczonych w suficie, instalacyjnych głośników Phantom E-80 duńskiej firmy DALI. Dzięki płaskim, montowanym magnetycznie maskownicom, głośniki nie rzucają się w oczy.

Instalacyjny głośnik kina domowego Dali Phantom E-80

Pod maskownicą kryje się bardzo solidna, dwudrożna konstrukcja, która może przyjąć nawet 150 watów mocy. Nachylona oś 20-to centymetrowego woofera i przesunięta względem środka kopułka głośnika wysokotonowego pozwala skierować strumień dźwięku w pożądanym kierunku.

Amplituner kina domowego Denon AVR-X1800H i subwoofer Elipson

Sercem systemu kina domowego jest siedmiokanałowy amplituner sieciowy Denon AVR-X1800H który posiada 6 wejść HDMI z których 3 mogą obsłużyć sygnał 8K. Obsługuje najnowocześniejsze formaty dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS:X. Dzięki wbudowanemu systemowi HEOS® możemy bezprzewodowo przesyłać muzykę i udostępniać ją każdemu głośnikowi obsługującemu HEOS®. Całość uzupełnia designerski subwoofer firmy Elipson.

Ekran projekcyjny z napinaczami oraz wiszące głośniki Elipson Planet L w trakcie kalibracji systemu kina domowego

Po podłączeniu wszystkich elementów kina domowego, pozostała tylko kalibracja systemu nagłośnienia. Okazało się, że głośniki Elipson na froncie wiszą trochę za nisko i konieczna jest drobna korekta.

Podsumowanie

Instalacja kina domowego w salonie

Wybór sprzętu okazał się optymalny. Obraz nawet w niezbyt korzystnych warunkach trzeba uznać za akceptowalny, natomiast po zmroku głębia kolorów i kontrast są rewelacyjne. System audio generuje potężny i klarowny, wielokanałowy dźwięk.