Porady eksperta: Ekrany

Systemy sterowania

systemy sterowania

Napęd elektryczny w ekranie projekcyjnym to najczęściej spotykane rozwiązanie w instalacjach projektorowych montowanych na stałe w pomieszczeniach. W porównaniu z napędem ręcznym, jest on zdecydowanie wygodniejszy, a jednocześnie pozytywnie wpływa na trwałość i prawidłowy kształt powierzchni projekcyjnej. Ekrany elektryczne są wyposażone w silniki tubowe, zaprojektowane tak aby zajmowały jak najmniej miejsca w obudowie ekranu. Silniki czołowych producentów charakteryzuje cicha praca i duża prędkość zwijania. Jednak jak każde urządzenie zasilane prądem, wymagają odpowiedniego sterowania. W ekranach większości markowych producentów wybór rodzaju sterowania może być dostosowany do wymagań klienta. Jakie zatem mamy możliwości?

Przewodowe sterowanie naścienne, czyli standard

Większość producentów w standardzie oferuje sterowanie rozwijaniem i zwijaniem ekranu za pomocą przełącznika przeznaczonego do montażu naściennego. Są to z reguły przełączniki trój-pozycyjne typu żaluzjowego. Przełączniki te mają niestety to do siebie, że na ścianie salonu nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Są to rozwiązania natynkowe, o dość topornym wzornictwie.

Przełączniki naścienne do ekranów elektrycznych

Można je oczywiście zastąpić dowolnym przełącznikiem żaluzjowym, dopasowanym do estetyki pomieszczenia, ale wiąże się to z dodatkowym wydatkiem kilkudziesięciu złotych. Należy pamiętać, żeby przewidzieć w instalacji ekranu połączenie ekranu z przełącznikem przewodem 4 lub lepiej 5-cio żyłowym ( w zależności od tego, gdzie będzie doprowadzone zasilanie). Standardowo ekran elektryczny posiada kabel zasilający 4-ro żyłowy. Strona wyprowadzenia tego kabla, może być w niektórych przypadkach dostosowana do wymagań klienta.

Wbudowane zdalne sterowanie radiowe

Pilot Somfy

Jeżeli chcemy naszym ekranem projekcyjnym sterować za pomocą pilota, jednym z rozwiązań może być wybór urządzenia z wbudowanym sterowaniem radiowym. Oznacza to że napęd ekranu może być sterowany pilotem bez żadnych dodatkowych urządzeń. Ekran wystarczy podłączyć do sieci, i jeśli pilot jest fabrycznie sparowany, to będzie nam z miejsca współpracował z ekranem. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bardzo upraszcza instalację. Wystarczy, że do miejsca montażu ekranu doprowadzimy zasilanie i mamy problem z głowy. Dodatkowo, rozwiązania niektórych producentów (np.Somfy) pozwalają na ustawienie krańcowych położeń ekranu (górnego i dolnego) z poziomu pilota. Jest to niezwykle wygodne, gdyż tradycyjna regulacja mechanicznych wyłączników krańcowych znajdujących się w obudowie ekranu jest często kłopotliwa i właściwie nie powinna być wykonywana przez osoby nie posiadające doświadczenia w tego typu operacjach.
Wadą tego typu rozwiązania może być w niektórych przypadkach wysoka cena, brak możliwości sterowania przewodowego włącznikiem naściennym oraz brak możliwości sterowania ekranem sygnałem z projektora (trigger) i integracji z centralnymi systemami sterowania.

Zewnętrzne systemy sterowania radiowego

Sterowanie zewnętrzne Avers

Alternatywą do wbudowanego sterowania ekranem elektrycznym jest sterowanie zewnętrzne. Ekran projekcyjny ze standardowym napędem łączymy w tym przypadku z niewielkim urządzeniem elektronicznym które może współpracować z pilotem radiowym. Urządzenia te mogą mieć jednak znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalność.

Sterowanie zewnętrzne Adeo

Np. sterowania f-my Nice stosowane przez firmę ADEO mogą być sterowane pilotem radiowym (od najprostszego, jedno-przyciskowego do bardziej rozbudowanych), mogą przyjąć sygnał sterujący 12V z projektora, można do nich podłączyć przełącznik naścienny oraz mogą być także sterowane sygnałami protokołu RS232. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność znalezienia miejsca do zamontowania dodatkowego urządzenia.

Integracja z centralnymi systemami sterowania

Jeżeli funkcjami naszego ekranu chcemy sterować naściennym panelem lub aplikacją, która zarządza też innymi urządzeniami w naszym domu, polecamy zakup ekranu ze standardowym silnikiem. Taki ekran projekcyjny łączy się z systemem jak tradycyjną roletę i instalator nie powinien mieć żadnych problemów z doborem urządzeń, dzięki którym nasz ekran elektryczny będzie posłusznie reagował na nasze polecenia.