Rozglądasz się za nowym projektorem do swojego domu? Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością, stając się kuszącą alternatywą dla drogich telewizorów. Zanim wybierzesz ten wymarzony model, koniecznie skup się na jednym parametrze – współczynniku proporcji. Dobierając go prawidłowo, będziesz mógł się cieszyć najwyższą jakością obrazu. Co to jest i dlaczego ma tak duże znaczenie? Tego dowiesz się w dalszej części, zapraszamy do lektury!
Czym jest współczynnik projekcji?
Jak zapewne doskonale wiesz, rzutnik należy umieścić w pewnej odległości od powierzchni, na której wyświetlany jest obraz. W przypadku klasycznych urządzeń, wykorzystywanych np. w placówkach edukacyjnych, dystans ten może wynosić nawet kilka metrów. Jednak projektory multimedialne nie zawsze trzeba ustawiać tak daleko.
Warunkuje to bardzo dokładnie tzw. współczynnik projekcji. To nic innego jak matematyczny stosunek odległości do wielkości ekranu przeznaczonego do projekcji. Sprzęt ten jest wyposażony w zaawansowaną technologicznie optykę. Zależnie od wartości ogniskowej, miejsce skupienia obrazu będzie wypadać w innym obszarze. Z tego powodu, zanim kupisz urządzenie, powinieneś wyliczyć optymalny dla Twoich potrzeb współczynnik projekcji. Na szczęście jest to bardzo proste.
Załóżmy, że planujesz kupić ekran do rzutnika o szerokości 160 cm i ustawić projektor w odległości 200 cm od niego. Po podzieleniu przez siebie tych wartości (zamieniając je na metry), otrzymasz wynik 0.8. Współczynnik projekcji w takim przypadku wynosi 0.8:1 – powinieneś szukać urządzenia mniej więcej o takich parametrach.
Odległość ekranu od projektora – jak można ją ustalić?
Z naszego doświadczenia wiemy, że większość osób dowiaduje się o tym problemie już po fakcie. Rzutnik wraz z akcesoriami są już kupione, przywiezione do domu i rozpoczyna się proces ich konfiguracji. Nie wiesz, jaka jest najlepsza odległość ekranu od projektora? Ustalenie tego parametru nie jest skomplikowane.
Z pomocą przychodzą specjalne kalkulatory, które bez problemu znajdziesz w internecie. Po podaniu podstawowych parametrów uzyskasz informację, w jakim miejscu umieścić cały sprzęt. Nie powinieneś bagatelizować tej kwestii. Tylko prawidłowe ustawienie gwarantuje najwyższą możliwą jakość obrazu, której na pewno oczekujesz.
Gdzie ustawić ekran mając małe mieszkanie?
Jeśli masz dużo miejsca w domu, spokojnie możesz postawić na tańsze, klasyczne rzutniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go np. pod sufitem czy na małej półce ściennej.
Jednak co zrobić, gdy masz niewiele miejsca? Jak ustawić ekran i projektor w takiej sytuacji? Wbrew pozorom dzięki nowoczesnym technologiom rzutniki mogą wyświetlać obraz nawet na bardzo dużych ekranach, znajdując się dosłownie tuż obok nich. Wszystko zależy od ogniskowej optyki zastosowanej w danym sprzęcie. Tym samym dystans ten możesz znacząco skrócić, decydując się na projektory w wersjach:
- Short-Throw – można uzyskać obraz o przekątnej nawet kilkudziesięciu cali z odległości około metra,
- Ultra Short-Throw – odstęp od ekranu skraca się do kilkunastu centymetrów.
Druga z powyższych wersji urządzeń zasługuje na szczególną uwagę. W rzutnikach tych montuje się specjalnie zaprojektowane systemy luster. To dzięki nim wymagana odległość do ekranu ulega tak znaczącemu skróceniu. Tym samym sprzęt ten idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń.
Projektory UST (Ultra Short-Throw) w połączeniu z odpowiednimi ekranami (dostępnymi w naszym sklepie) doskonale radzą sobie z projekcją w niezaciemnionym pomieszczeniu, stanowią więc świetne rozwiązanie do zastosowania w jasnych salonach.
Dobry ekran to podstawa korzystania z rzutnika
Określenie odpowiedniej odległości to jedno, ale równie istotna jest jakość ekranu i jego dopasowanie do potrzeb. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości swojego sprzętu, postaw na nasze nowoczesne akcesoria do projekcji. W sklepie znajdziesz między innymi konstrukcje elektryczne, ręczne, przenośne czy wielkoformatowe. Już dziś skorzystaj z wygodnego konfiguratora, wybierz najlepszy produkt i złóż zamówienie!