Porady eksperta: Ekrany

Czym jest rozdzielczość natywna?

Parametr rozdzielczości ekranu informuje o tym, ile pikseli mieści się na wyświetlaczu w jednej linii poziomej oraz pionowej. Na przykład dla HD jest to 1280×720, FullHD 1920×1080, a 4K 3840×2160. Kupując monitor, telewizor czy inne urządzenie tego typu, na pewno zwracałeś uwagę na parametr rozdzielczości natywnej. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to dokładnie znaczy? Sprawdź już teraz – odpowiadamy!

Współczesne ekrany działają najlepiej w jednej rozdzielczości

Stare monitory kineskopowe CRT pracowały w rozdzielczości dynamicznej. Urządzenia te, z racji swoje budowy i zasady działania, mogły skalować grafikę do wymaganej wielkości. Każdy ekran miał jednak swój graniczny zakres. Po jego przekroczeniu pojawiał się tzw. efekt mory. To migające prążki zniekształcające obraz, które utrudniały lub wręcz uniemożliwiały korzystanie z monitora. Za ich powstawanie odpowiedzialne są interferencje zbyt mocno nachodzących na siebie fal.

Stosowana dziś technologia jest diametralnie inna. Monitor wyświetla obraz na matrycy, która zbudowana jest z siatki podświetlanych pikseli. Ich ilość jest stała, zależna od modelu urządzenia, a więc nie da się jej zmienić. Tak właśnie pojawiło się pojęcie rozdzielczości natywnej (naturalnej).

Ekran gwarantuje najlepsze doznania wizualne tylko wtedy, gdy pracuje w trybie fabrycznym, natywnym. Pamiętaj, że jest to jednocześnie maksymalna wielkość, jaką urządzenie może obsłużyć. Możesz bez problemu zmniejszać ten parametr, ale prowadzi to do rozciągania pikseli, przez co grafika traci na swojej jakości.

Rozdzielczość natywna projektora – czym jest?

Podobna zasada dotyczy popularnych dzisiaj urządzeń do projekcji. W tym przypadku producenci często określają ten parametr mianem rozdzielczości rzeczywistej. Przy ustawieniu takiego trybu pracy, projektor generuje obraz o najwyższej możliwej jakości. Pamiętaj, aby prawidłowo dobrać wartość do możliwości urządzenia, do którego rzutnik będzie podłączony.

W przypadku komputerów maksymalna generowana przez nie rozdzielczość zależy tylko i wyłącznie od karty graficznej. Wygeneruje ona obraz wysokiej jakości niezależnie od jego wielkości, ale nie przekraczając swoich granicznych możliwości. Ważne jest, aby urządzenie obsługiwało rozdzielczość rzeczywistą projektora. W takim zestawieniu uzyskuje się najwyższą możliwą jakość. Jest on wyświetlany bez skalowania, co gwarantuje idealną ostrość.

Mniejsze grafiki również będą wyświetlone przez rzutnik, ale wcześniej oprogramowanie wyskaluje je do wielkości rzeczywistej dla urządzenia. W efekcie obraz może być rozmyty, nienaturalnie rozciągnięty lub nawet poważnie zniekształcony.

Ekran do rzutnika – czy dobiera się go pod kątem rozdzielczości?

Planujesz zakup ekranu projekcyjnego i nie wiesz, czy trzeba go dobrać pod konkretny rzutnik? Z punktu widzenia rozdzielczości nie musisz się tym przejmować. Niezależnie od wyboru, na akcesorium tym bez problemu wyświetlisz materiały graficzne lub video w każdej formie. W tym przypadku najważniejszym parametrem jest wielkość ekranu.

Dobierz ją nie tylko pod kątem własnych potrzeb oraz dostępnego miejsca, ale także trybu pracy projektora. Każdy rzutnik wyświetla grafikę w określonych proporcjach. Obecnie najczęściej spotyka się sprzęt pracujący w formacie:

  • 4:3 (zbliżony do kwadratu XGA lub SXGA),
  • 16:10 (panoramiczny WXGA),
  • 16:9 (najpopularniejszy panoramiczny, np. Full HD).

Jeśli kupisz ekran 4:3 do projektora 16:9, nie będzie możliwości wykorzystania w pełni powierzchni aktywnej ekranu, lub pełnej rozdzielczości projektora.

Przed zakupem powinieneś skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który ułatwi Ci prawidłowy dobór tego akcesorium. Znajdziesz go na naszej stronie internetowej!

Korzystaj z nowoczesnego ekranu do rzutnika

Pamiętaj, że duży wpływ na jakość obrazu ma również sam ekran. Jego wykonana z odpowiednich materiałów powierzchnia gwarantuje świetne odwzorowanie kolorów. Wysokiej klasy akcesoria do projekcji możesz kupić w naszym sklepie internetowym. Mamy szeroki wybór produktów – zamów już dziś!