Porady eksperta: Ekrany

Full HD, Ultra HD czy 4K – jaką rozdzielczość wybrać?

monitor-height

Wybierając telewizor lub monitor, trzeba kierować się czymś więcej niż tylko marką oraz wielkością ekranu. Obecnie jednym z najważniejszych parametrów każdej matrycy jest rozdzielczość. To ona bezpośrednio wpływa na jakość oglądanego obrazu, dlatego warto poświęcić kilka zdań najpopularniejszym standardom wyświetlania, takim jak Full HD, Ultra HD czy 4K. Dowiedz się, czym różnią się między sobą poszczególne technologie i sprawdź, jak wybrać ekran o rozdzielczości najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb.

Słownik rozdzielczości – co oznaczają poszczególne parametry?

Na samym początku warto odpowiedzieć na kluczowe pytanie: co to jest rozdzielczość? Zgodnie z ogólną definicją, którą można spotkać w różnych źródłach, jest to parametr trybu wyświetlania, wyrażany liczbą pikseli w pionie oraz poziomie na danym ekranie. Dla oceny, jaki format obrazu będzie najlepszy, takie skrótowe wyjaśnienie w zupełności wystarczy. Jednak to nie wszystko.

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów, które odróżniają obraz nadawany w jakości 4K od tego emitowanego w HD, polecamy zapoznać się z naszym krótkim słowniczkiem. Dowiesz się z niego, co oznaczają najważniejsze symbole, nazwy i skróty, służące do opisu poszczególnych standardów wyświetlania. Pojęcia, których znaczenie z pewnością warto znać, wybierając najlepsze rozmiary ekranu, to m.in.:

  • piksel – najmniejszy pojedynczy element prezentowanego na monitorze obrazu. Piksele najczęściej mają postać kwadratu, choć w niektórych technologiach mogą to być prostokąty lub trójkąty. Wyrażane są w nich rozmiary projekcji. Przykładowo: 600 x 400 px oznacza, że dany obrazek składa się z siatki o szerokości 600 i wysokości 400 pikseli,
  • HD – czyli High Definition. Widok w formacie 1280 x 720 px (720p),
  • proporcje wymiarów matrycy – stosunek szerokości ekranu do jego wysokości. Obecnie do najpopularniejszych proporcji należą: 16:9, 4:3, 25:9 oraz 16:10. To, jaka rozdzielczość jest najlepsza dla danej matrycy, zależy właśnie od jej proporcji,
  • Hertz – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (1/s). Jeśli częstotliwość matrycy wynosi 150 Hz, oznacza to, że obraz odświeżany jest 150 razy na sekundę,
  • CRT – określenie używane do opisu starych monitorów kineskopowych z działem elektronowym,
  • K – w opisie matryc symbol ten oznacza wielokrotność 1080p. Przykładowo rozdzielczość 2K to 2048 × 1080 px, natomiast 8K – już ok. 8000 x 4000 px,
  • LCD – powszechnie używana technologia wyświetlania dzięki zmianie polaryzacji światła,
  • p – symbol skanowania progresywnego. Oznacza wyświetlanie na monitorze całego obrazu naraz, bez migotania,
  • LED – półprzewodnikowa dioda, wykorzystywana w telewizorach i monitorach do podświetlania ekranu,
  • i – przeplot parzystych i nieparzystych linii na matrycy. Pomaga zmniejszyć migotanie oraz zwiększyć pozorną rozdzielczość.

HD Ready, Full HD i Ultra HD – jaka to rozdzielczość?

Wiesz już, co to jest rozdzielczość, znasz podstawowe pojęcia i symbole używane przez producentów matryc do opisu wyświetlanego przez nie obrazu. Czas odpowiedzieć na kolejne pytanie: czym poszczególne standardy wyświetlania różnią się od siebie? Na „warsztat” wzięliśmy najpopularniejsze obecnie technologie: HD Ready, Full HD, Ultra HD i 4K. Co wynika z naszego porównania?

Co to jest format HD?

Pochodzący od przywołanego już w tym artykule, angielskiego określenia High Definition skrót HD oznacza standard wyświetlania przez nowoczesne monitory, kina domowe czy telewizory, a także projektory multimedialne. Na formacie tym opiera się zarówno rozdzielczość HD Ready, Full HD, jak i UHD. Mimo iż obecnie na rynku najwięcej telewizorów wyposażanych jest w matryce wyświetlające wideo w jakości FHD i wyższej, standard HD Ready (1280 x 720 px) wciąż stosowany jest w niektórych odbiornikach.

Format Full HD – co warto o nim wiedzieć?

Bardzo popularna obecnie rozdzielczość ekranu Full HD oferuje obraz o wymiarach 1920 x 1080 pikseli, często zapisywany jako 1080p. FHD to w tej chwili najczęściej wybierany standard emitowania wideo przez dostępne w sprzedaży monitory, telewizory czy inne urządzenia, oscylujące w granicach tzw. średniej półki cenowej. Zaletą formatu Full HD jest to, że zapewnia optymalną jakość wyświetlania dla najczęściej wybieranych telewizorów LCD o przekątnej ekranu pomiędzy 40 a 55’’.

Powody, dla których warto kupić telewizor lub monitor w technologii FHD, to m.in.:

  • bardzo wyraźny obraz,
  • efektywne odzwierciedlenie barw i detali,
  • dopasowanie do najpopularniejszych typów matryc,
  • duży wybór urządzeń w przystępnych cenach,
  • wysoka jakość kanałów telewizji cyfrowej, gier, DVD.

Ultra HD – jaka to rozdzielczość?

Poziom „wyżej” od technologii Full HD znajduje się format Ultra HD, wyświetlający projekcje o wielkości 3840 x 2160 px. UHD Television, to czterokrotnie większa rozdzielczość w porównaniu z Full HD, czyli cztery razy więcej pikseli „upakowanych” w wyświetlanym obrazie. Dzięki temu sygnał nadawany w tej technologii jest bardziej wyraźny i lepiej eksponuje detale. Różnice pomiędzy FHD a UHDTV widoczne są tym bardziej, im większy ekran oglądasz.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że format UHD bywa mylony z 4K. Wiele firm stosuje również określenia pośrednie, opisując produkowane urządzenia jako 4K UHD. W rzeczywistości Ultra HD nie oferuje tak wysokiej jakości, jak 4K, dlatego wybierając telewizor lub monitor, zwróć uwagę nie tylko na oznaczenia, ale także na wymiary wyświetlanego przez nie ekranu.

Szczegółowe porównanie wszystkich najpopularniejszych standardów rozdzielczości znajdziesz w przygotowanej przez nas tabeli.

Rozdzielczość 4K – jakie ma zalety?

Poprzez kolejne wersje standardu HD dochodzimy do wspomnianej technologii 4K. Mimo iż głośno jest o niej już od kilku lat, nadal stanowi stosunkowo nową normę. Odbieranie takiego sygnału wymaga nie tylko odpowiedniego telewizora lub monitora, ale także innych urządzeń obsługujących ten standard. Rozdzielczość 4K to „następca” formatu 2K, oferujący wyświetlanie obrazu w rozmiarach:

  • 3840 x 2160 p dla ekranów o proporcjach 16:9,
  • 4096 x 3112 p dla ekranów o proporcjach 4:3,
  • 4096 x 2160 p dla standardu 4K DCI,

a więc w jakości czterokrotnie wyższej niż ta oferowana przez standard Full HD. Bez względu na to, jakie proporcje będzie miał ekran, jakość wideo wyświetlanego w 4K znacząco przewyższa parametry oferowane przez urządzenia nadające w HD, FHD czy UHD. W matrycach stosowana jest również technologia HDR, która pozwala uzyskiwać jeszcze pełniejszą paletę barw i wierniejsze odwzorowanie kolorystyczne emitowanego widoku.

Najważniejsze zalety technologii to:

  • cztery razy większa rozdzielczość niż w przypadku Full HD,
  • dynamiczniejsze odtwarzanie,
  • wyraźny obraz nawet przy oglądaniu TV z bliskiej odległości, dzięki bardzo dużemu zagęszczeniu pikseli,
  • możliwość odtwarzania sygnału emitowanego przez nowoczesne urządzenia,
  • wysoki komfort oglądania na dużych, minimum 50-calowych ekranach.

Dostępność obrazu w formacie 4K

Obecnie coraz większa liczba dostawców oferuje materiały w jakości 4K – nie tylko popularne kanały telewizyjne, ale również serwisy VOD i platformy streamingowe nadają w tej rozdzielczości swoje treści. Aby jednak móc cieszyć się oglądaniem materiałów, potrzebny jest nie tylko odpowiednio duży ekran, obsługujący tego typu standard. Niezbędny jest także dekoder, odtwarzacz DVD lub blu-ray, nadające kanały oraz odtwarzające video w tak wysokiej rozdzielczości.

8K – technologia przyszłości

Jeszcze lepszą jakość oferują odbiorniki nadające w technologii 8K – to najwyższa zdefiniowana obecnie rozdzielczość ekranów, wynosząca 7680 x 4320 px. W takim obrazie upakowanych zostało aż 33 177 600 pikseli. Dla porównania rozmiar 4K ma „tylko” 8 294 400 px, a 2K – 2 073 600 px. Jednak obecne możliwości strumieniowego przesyłania w większości nie obsługują 8K, co sprawia, że funkcjonalność tego rodzaju odbiorników w dalszym ciągu jest dość mocno ograniczona.

Full HD czy 4K – jak wybrać najlepszą rozdzielczość?

Wiedząc już, co to jest rozdzielczość HD, Full HD, UHD i 4K oraz znając podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi formatami, jak i zalety każdego z nich, możesz podjąć decyzję o zakupie urządzenia o najlepszej rozdzielczości. W praktyce wybór sprowadza się do najpopularniejszego standardu Full HD oraz UHD i 4K. Inwestycję w ten ostatni wariant rozważ, chcąc kupić telewizor lub monitor z myślą o przyszłości, bo oferta nadawców wykorzystujących ten standard z roku na rok będzie rosnąć.

Jednocześnie, na zakup TV 4K warto pozwolić sobie, dysponując odpowiednio wysoką kwotą wolnej gotówki, ponieważ wyłącznie największe, minimum 55-calowe matryce pozwalają w pełni cieszyć się zaletami tego formatu. Jeśli więc poszukujesz rozwiązania budżetowego, a przy tym nie potrzebujesz telewizora o tak dużej przekątnej ekranu, lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej klasy odbiornik Full HD.

Telewizor, a może ekran projekcyjny?

Ciekawą i coraz chętniej wybieraną alternatywą dla telewizorów są nowoczesne ekrany projekcyjne, które w połączeniu z odpowiednio dobranym projektorem pozwalają stworzyć funkcjonalny zestaw kina domowego. W tej kwestii służymy swoim bogatym doświadczeniem oraz profesjonalnym doradztwem, oferując największy na rynku asortyment.

W swoim katalogu mamy zarówno rozwiązania budżetowe, jak i urządzenia stworzone z myślą o najbardziej wymagających klientach. W szczególności polecamy wygodne w obsłudze ekrany elektryczne, sterowane pilotem, w tym również modele do zabudowy w suficie. Gwarancją idealnie płaskiej powierzchni projekcyjnej będzie wybór ekranu z napinaczami. Optymalną jakość wyświetlanego obrazu nawet przy niekorzystnym oświetleniu zapewni użycie materiałów projekcyjnych typu ALR.

Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!

Nie wiesz, jaki rozmiar ekranu sprawdzi się najlepiej w salonie, kinie domowym, biurze lub sali konferencyjnej? Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: telewizor czy ekran połączony z multimedialnym rzutnikiem, już teraz skontaktuj się z nami i zyskaj wsparcie doradców. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie, pomagając wybrać wymiary i parametry, które idealnie spełnią wszystkie Twoje oczekiwania.