Porady eksperta: Ekrany

Ekrany z napinaczami

Ekrany z napinaczami

Ekrany projekcyjne z napinaczami – czy warto zainwestować?

Jeśli zależy nam na idealnie płaskim ekranie do kina domowego, najbardziej ekonomicznie uzasadnionym wyborem będzie ekran ramowy. W rozsądnym budżecie możemy zamówić ekran o bardzo wysokich parametrach. Niestety, nie zawsze mamy warunki do zainstalowania tego typu ekranu. Pomijając konieczność posiadania odpowiednio usytuowanej ściany, ekran ramowy nie zawsze będzie pasował do wystroju mieszkania preferowanego np. przez gospodynię domu. Powierzchnia ekranu ramowego jest też narażona na uszkodzenia, co w przypadku posiadania przez użytkownika kilkuletnich dzieci może mieć znaczenie.

W takich przypadkach będziemy zainteresowanie ekranem rozwijanym ręcznie bądź elektrycznie. Jednak budżetowe ekrany rozwijane, czy to z napędem ręcznym czy elektrycznym, o ile świetnie sprawdzają się w zastosowaniach biznesowych lub edukacyjnych, dla miłośnika kina domowego o wysokich wymaganiach mogą okazać się niezadowalające. Nawet ekrany z wyższej półki, produkowane na zamówienie, ściśle wg parametrów określonych przez zamawiającego, będą miały tendencję do zawijania się bocznych krawędzi powierzchni projekcyjnej. Aby zlikwidować ten problem, konstruktorzy ekranów zaczęli stosować napinacze.

Napinacze to dwie pionowe linki, umieszczone po bokach powierzchni projekcyjnej. Linki te rozwijają się razem z tkaniną, a ta będąc z nimi połączona za pomocą „oczek” jest napinana w kierunku poziomym. Napięcie w kierunku pionowym jest realizowane, jak w każdym tradycyjnym, rozwijanym ekranie projekcyjnym,
za pomocą dolnej listwy.

Obecnie, na naszym rynku, spotykane są 3 systemy napinaczy:

1. System klasyczny

Tensio Classic

System stosowany przez większość producentów.
Elastyczna linka połączona jest z listwą dolną. Linka przewleczona jest przez oczka napinające powierzchnię projekcyjną. Oczka umieszczone są na łukowej linii tak, aby nawijając się na wale nawojowym nie powstawały zagniecenia.
W oparciu o ten system produkowane są m.in. ekrany:

Adeo Professional Tensio Classic,
Adeo Elegance Tensio Classic,
Avers Stratus 2 Tension,
Avers Cumulus X Tension,
Adeo Inceel Tensio

2. System CTS (Constans Tensio System)

Contans Tensio Systems

System opracowany przez firmę ADEO.

Na końcach dolnej listwy obciążającej znajdują się zawiasowo umieszczone obciążniki, do których zaczepione są linki napinające. Linki nie są elastyczne, a ciągłe samonapinanie gwarantują obciążniki o odpowiednio dobranym ciężarze.

W oparciu o ten system produkowane są m.in. ekrany:

Adeo Professional Tensio CTS,
Adeo Elegance Tensio CTS,

3. System FTS (Floating Tensio System)

System FTS

Jest to najbardziej zaawansowany system napinania, opracowany także przez inżynierów z firmy ADEO. Za napięcie powierzchni projekcyjnej odpowiedzialne są dwie niezależne listwy obciążające umieszczone jedna w drugiej. Zewnętrzna listwa napina linki napinaczy które rozciągają powierzchnię projekcyjną w poziomie. Wewnętrzna listwa naciąga ją w pionie. Wzajemne położenie obydwu listew można regulować, tak aby zapewnić optymalne napięcie ekranu.
Dzięki zastosowaniu tego systemu, można (co jest niemożliwe przy zastosowaniu innych systemów) produkować ekrany o wysokości znacznie większej niż szerokość ekranu. Top nad powierzchnią aktywną może mieć wysokość nawet 140 cm. Taka konstrukcja umożliwia także stosowanie materiałów projekcyjnych, które nie poddawały się napinaniu innymi systemami, a mogły być stosowane tylko w ekranach ramowych. Przykładem takiej powierzchni jest tkanina Ambient Grey, która ma właściwości ALR, czyli zapewnia obraz o bardzo korzystnych parametrach nawet przy nie całkowitym zaciemnieniu.
W oparciu o ten system produkowane są modele: Adeo OnSuperior FTS i Adeo InSuperior FTS

Czy każdy ekran z napinaczami jest wart zakupu?

Tutaj zalecalibyśmy daleko idącą ostrożność. W oparciu o nasze doświadczenie instalacyjne, możemy powiedzieć, że choć każda fabryka chce mieć w swoim portfolio ekrany z napinaczami, nie każda potrafi osiągnąć odpowiedni poziom jakości.

Po pierwsze, jeżeli istnieje taka możliwość, warto przed zakupem zobaczyć pracę takiego urządzenia w siedzibie dilera lub u kogoś kto już taki ekran posiada. Oczywiście w ekranie z napinaczami nie będzie występowało zawijanie pionowych krawędzi, ale nie taki jest główny cel zastosowania napinaczy. Najważniejsza jest idealnie płaska powierzchnia. I tu producenci mają problemy. Z naszych obserwacji wynika, że do współpracy z napinaczami nadają się tkaniny projekcyjne z czystego PCV. Tkaniny te są elastyczne, i niewielka w sumie składowa pozioma siły napięcia, wywołana przez linki napinaczy, jest w stanie je naciągnąć. Ekrany projekcyjne w których zastosowano tkaniny z rdzeniem z włókna szklanego lub tekstylnym, nie dają gwarancji że powierzchnia aktywna będzie idealnie płaska. Tkaniny tego typu są znacznie sztywniejsze i nie poddają się w odpowiednim stopniu napinaniu.

Czy ekran projekcyjny z napinaczami może współpracować z każdym projektorem?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Teoretycznie sprawa jest prosta. Skoro powierzchnia jest idealnie płaska, to powinno być dobrze z każdym projektorem. Ale praktyka pokazuje trochę coś innego. Niestety powierzchnia rozwijanego ekranu projekcyjnego nie jest nigdy całkowicie nieruchoma. Ruchy powietrza wywołane przeciągiem, czy nawet przemieszczaniem się domowników powoduję, że powierzchnia projekcyjna wykonuje mikroruchy, które są właściwie niezauważalne przez ludzkie oko. O ile nie ma to wpływu na jakość projekcji z tradycyjnego projektora, czy projektora krótkoogniskowego to może powodować dyskomfort przy oglądaniu obrazu z projektora ultrakrótkoogniskowego. Efektem tych mikroruchów może być delikatne „pływanie” i falowanie obrazu. Przy budowie swojej instalacji domowego kina trzeba być przygotowanym na takie efekty.

W naszej siedzibie w Warszawie przy ul.Siekierkowskiej, posiadamy na ekspozycji ekran OnSuperior FTS w wersji ALR, czyli z materiałem projekcyjnym Ambient Grey. Zapraszamy na prezentację, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.