Nasze realizacje

Instalacja typu laser TV w podwarszawskiej Białołęce

Laser TV Białołęka

Miejsce instalacji

Miejsce Instalacji Laser TV

Nasza klientka, z powodu jakiejś ważnej okazji, została przez znajomych obdarowana oferowanym przez nas stucalowym zestawem laser TV. Urządzenie miało zająć miejsce widocznego na zdjęciu telewizora, we wnęce między ścianą o kominkiem.  Po przyjeździe na miejsce, okazało się, że wnęka ma szerokość mniejszą niż nasz standardowy ekran GrandView Dynamique. Na szczęście jeden z czołowych polskich producentów, firma Kauber, niedawno zaczęła produkować ekrany o podobnych właściwościach, ale dodatkowo wymiary ekranu można modyfikować. Zamówiliśmy zatem ekran Kauber Frame CLR o przekątnej 97 cali, tak aby przestrzeń pomiędzy ścianą o kominkiem maksymalnie wykorzystać. Po kilkunastu dniach koniecznych do wykonania ekranu mogliśmy wznowić pracę.

Montaż ekranu Kauber Frame CLR

Montaż ekranu ramowego nie jest trudny, wymaga jednak odpowiednio dużego miejsca na podłodze, spokoju i cierpliwości. Zawsze dobrze jest zacząć od rozpakowania wszystkich elementów, przeczytania instrukcji (ze zrozumieniem) i zidentyfikowania wszystkich części które występują w specyfikacji. Zaczynamy od zmontowania ramy. Po sprawdzeniu kątów prostych w ramie i ewentualnie ich regulacji, odstawiamy ramę i rozkładamy na równej i czystej podłodze powierzchnię projekcyjną. Często stosujemy taką metodę, że jeszcze przed zamocowaniem na ramie powierzchni projekcyjnej, mocujemy ją na ścianie, tak aby sprawdzić, czy ekran będzie wisiał na odpowiedniej wysokości i czy bezproblemowo będzie go można powiesić lub zdjąć ze ściany. Ma to o tyle znaczenie, że po napięciu powierzchni projekcyjnej, wszelkie manipulacje ekranem są znacznie trudniejsze i ryzykowniejsze.

Po rozłożeniu powierzchni projekcyjnej odpowiednią stroną i zwracając uwagę gdzie jest góra ekranu, a gdzie dół, kładziemy na niej ramę i za pomocą sprężyn napinamy materiał projekcyjny. Następnie mocujemy profile zewnętrzne i wieszamy ekran na ścianie.

Ustawienie laserowego projektora UST Optoma Cinemax P2

Instalacja Laser TV Białołęka

Po zawieszeniu ekranu na ścianie można było ustawić szafkę, a na niej projektor. Wysokość na jakiej został powieszony ekran jest dokładnie powiązana z wysokością szafki na której stoi projektor. Niestety projektory tego typu nie mają żadnej optycznej regulacji położenia obrazu, więc ustawienie projektora, tak aby obraz był idealnie wpasowany w obramowanie ekranu wymaga dużo cierpliwości. Można się czasem wspomóc regulacjami cyfrowymi, ale nie pozostają one bez wpływu na jakość obrazu.

Działanie instalacji

Efekt spełnił nasze oczekiwania, a przede wszystkim oczekiwania naszej klientki. Wyraźny, jasny obraz o głębokim kontraście w niezaciemnionym pomieszczeniu to niezaprzeczalne zalety tego typu instalacji. Warto wspomnieć jeszcze o potężnym dźwięku jakim dysponuje Optoma Cinemax P2. Jeśli nie mamy  za bardzo wygórowanych wymagań w tej kwestii, nie ma potrzeby wspomagać tego zestawu innymi urządzeniami audio.