Miejsce instalacji
W tym roku wykonaliśmy dość rozbudowaną instalację audiowizualną w apartamencie na warszawskim Mokotowie. Inwestorka i projektantka wnętrz zwróciły się do naszej firmy jeszcze zanim zaczęły się prace wykończeniowe. Dzięki temu możliwe było opracowanie koncepcji instalacji dokładnie odpowiadającej wymaganiom klientki, a jednocześnie spójnej z wizją architektki. Projekt zakładał wysokiej jakości instalację projektorową z solidnym nagłośnieniem w salonie, oraz dodatkowo telewizory w strefie kuchennej i gabinecie klientki.
Dzięki dobrej współpracy z biurem projektowym i wykonawcą prac budowlanych udało się jeszcze przed wykończeniem wnętrza rozmieścić w sumie dość rozbudowane okablowanie zasilające, sygnałowe i sieciowe.
Ekran: Adeo Inceel Tensio – elektryczny ekran do zabudowy sufitowej z napinaczami
Z naszego doświadczenia wynika, że w warunkach niepełnego zaciemnienia, a takie najczęściej panują w salonie, najlepiej sprawdzają się ekrany z powierzchniami projekcyjnymi typu ALR, czyli takimi które mają zwiększoną odporność na światło otoczenia. Do prawidłowej pracy tego typu materiały wymagają, aby ich powierzchnia była idealnie płaska, konieczne więc było zastosowanie napinaczy. Ponieważ ekran miał możliwie mało rzucać się w oczy, wtedy gdy nie będzie używany, wybraliśmy ekran projekcyjny do zabudowy, z napinaczami, Adeo Inceel Tensio w rozmiarze 265 x 199 cm. Przy tej szerokości, obraz w formacie 16:9 będzie miał przekątną prawie 120 cali. Wybraliśmy wersję bez obramowań, która lepiej sprawdza się przy oglądaniu treści o różnym formacie. Montaż przebiegł bez problemów, a efekt był więcej niż zadawalający.
Projektor do kina domowego: Epson LS1200B – najlepszy wybór do projekcji w salonie
Do projekcji wybraliśmy laserowy projektor Epson LS12000B, który w tej chwili jest najwyższym modelem tej firmy w kategorii projektorów do kina domowego. Wyświetla obraz o rozdzielczości UHD z jasnością 2700 lumenów ANSI. Poza obrazem najwyższej jakości cechuje go także bardzo elastyczny, sterowany elektrycznie, układ optyczny, pozwalający na dopasowanie w optymalny sposób miejsca montażu do wymagań klienta. W tym przypadku, mimo dość dużych rozmiarów, projektor umieszczony tuż pod sufitem w zabudowie regałowej nie rzuca się w oczy i nie ingeruje zbyt agresywnie w wystrój wnętrza.
Nagłośnienie: dwustrefowy system 9.2 na bazie potężnego amplitunera Marantz SR7015
W zabudowie meblowej pod ekranem projekcyjnym przewidziano miejsce na główne urządzenia systemu nagłaśniającego. Tutaj zbiegły się przewody od wszystkich głośników, przewody Hdmi do projektora i telewizora w strefie kuchennej, przewód do subwoofera itd.
Sercem całego systemu jest wszystko-mający amplituner Marantz SR7015, dysponujący dziewięcioma kanałami o mocy 200 watów każdy, niezliczoną ilością wejść, trzema wyjściami Hdmi i wszystkimi, aktualnie dostępnymi technologiami, pozwalającymi na uzyskanie obrazu i dźwięku najwyższej jakości. Amplituner działa pod platformą HEOS która umożliwia zarządzanie sprzętem za pomocą aplikacji mobilnej. Nad amplitunerem znalazł miejsce topowy odtwarzacz blu-ray Panasonic DP-UB9000 i dekoder od operatora telewizji.
Do nagłośnienia przednich kanałów użyliśmy trzech głośników Dali Fazon SAT umieszczonych nad ekranem. Mimo niewielkich rozmiarów głośniki generują mocny, czysty dźwięk. Za tylne kanały odpowiadają dwie kolumny półkowe Dali Oberon 1, umieszczone w pobliżu projektora.
Niewielki subwoofer Dali E-9 F dba o głębię dźwięku, odtwarzając niskie częstotliwości. Dzięki temu dźwięk jest bardziej pełny i realistyczny, a wrażenia w trakcie projekcji nabierają intensywności.
Gabinet: telewizor na elektrycznym uchwycie ściennym
W gabinecie klientki, aby dostosować wysokość komfortowego oglądania, do miejsca w którym był możliwy montaż uchwytu, zastosowano uchwyt ścienny z napędem elektrycznym. Uchwytem steruje się pilotem radiowym. Umożliwia on zapisanie w pamięci urządzenia dwóch położeń telewizora.
Strefa kuchenna: telewizor na uchwycie ściennym z pełną regulacją
W strefie kuchennej zamontowano 42-calowy telewizor OLED oraz dwa głośniki Dali Fazon Sat. Telewizor zamontowano na ultra-płaskim uchwycie firmy Vogels. Urządzenie wraz z uchwytem mieści się we wnęce o głębokości 60 mm. a mimo to może być obracane w stronę widza w bardzo dużym zakresie. Telewizor wraz z głośnikami stanowią druga strefę zrządzaną amplitunerem z salonu. Mogą też oczywiście pracować samodzielnie.
Podsumowanie
Wykonana przez naszą firmę instalacja audiowizualna, dzięki współpracy z biurem projektowym, została precyzyjnie dopasowana do wymagań klientki. Projekt obejmował wysokiej jakości system kina domowego z projektorem Epson LS12000B i ekranem Adeo Inceel Tensio, dwustrefowe nagłośnienie oparte na amplitunerze Marantz SR7015 oraz telewizory w kuchni i gabinecie. Instalacja poza zapewnieniem obrazu i dźwięku najwyższej jakości, została idealnie zintegrowana z wnętrzem, zapewniając estetyczny i funkcjonalny efekt.
Autor projektu wnętrza:
PROJEKTOWANIE ARCHITEKTONICZNE
Małgorzata Cieśliczak – Patris
ul.Grochowska 341 m.210
03-822 Warszawa